Polaris lansează o nouă competiție de colectare separată în Târgu Jiu – Polaris M Holding
Polaris M Holding Evenimente CSR Polaris lansează o nouă competiție de colectare separată în Târgu Jiu

Polaris lansează o nouă competiție de colectare separată în Târgu Jiu

Polaris M Holding, în colaborare cu Primăria Municipiului Târgu Jiu și Școala Gimnazială “Sfântul Nicolae,” a lansat pe 12 noiembrie o nouă ediție a concursului “10 cu Felicitări pentru colectarea separată”, o inițiativă educativă menită să promoveze colectarea responsabilă a deșeurilor și să inspire comportamente ecologice în rândul elevilor.

Concursul, desfășurat în perioada 12-25 noiembrie, aduce în competiție 27 de clase primare care vor colecta deșeuri reciclabile din hârtie, carton, plastic și metal. Aceste materiale vor fi depozitate într-o ecoinsulă digitalizată, amplasată în curtea școlii, un container modern care facilitează colectarea separată și urmărește în timp real cantitățile de deșeuri colectate. Accesul la ecoinsulă se realizează prin intermediul unui card cu cod QR distribuit fiecărui cadru didactic, iar cântarul integrat asigură monitorizarea precisă a contribuției fiecărei clase.

La deschiderea concursului, elevii au fost întâmpinați de un reprezentant al companiei Polaris, care le-a oferit informații despre colectarea separată a deșeurilor și despre importanța protejării mediului. La finalul prezentării, fiecare elev a primit un pliant informativ care detaliază pașii esențiali pentru colectarea separată a deșeurilor.

Clasa care va colecta cea mai mare cantitate de deșeuri reciclabile va fi recompensată cu o excursie la Dinosaur World Transylvania, o destinație captivantă pentru micii ecologiști.

Concursul “10 cu Felicitări pentru colectarea separată” subliniază angajamentul Polaris de a inspira noi generații să adopte obiceiuri prietenoase cu mediul și să participe activ la construirea unui viitor durabil pentru comunitatea lor.

Pentru mai multe informații despre acest concurs, vă rugăm să ne contactați la:

Biroul de Comunicare: 0728.281.578

Postari Similare

Elevii de la Scoala „Sfantul Nicolae” din Targu Jiu, campioni ai reciclarii in cadrul concursului „10 cu Felicitari pentru colectarea separataElevii de la Scoala „Sfantul Nicolae” din Targu Jiu, campioni ai reciclarii in cadrul concursului „10 cu Felicitari pentru colectarea separata

Scoala „Sfantul Nicolae” din Targu Jiu a gazduit, intre 12 si 25 noiembrie, un concurs dedicat promovarii reciclarii si protectiei mediului. Concursul „10 cu Felicitari pentru colectarea separata”, organizat de Polaris M Holding in parteneriat cu Primaria Municipiului Targu Jiu, a avut drept scop promovarea colectarii separate a deseurilor si

„Wow, chiar din granulele acestea faceți saci?!”„Wow, chiar din granulele acestea faceți saci?!”

„Wow, chiar din granulele acestea faceți saci?!” – una dintre reacțiile pline de uimire care ne-au făcut ziua mai frumoasă În cadrul programului Săptămâna Verde, am primit cu bucurie 35 de elevi entuziaști din clasele I A și I B de la Școala Petre Ispirescu. Scopul vizitei? Să afle ce

O lecție altfel: Ecologia prin ochii copiilorO lecție altfel: Ecologia prin ochii copiilor

La stația de sortare Polaris, am primit vizita unor oaspeți plini de energie și întrebări: elevii clasei II si IV de la Școala Gimnazială Nr. 24 „Ion Jalea”. 👦👧 Micii exploratori au descoperit pentru prima dată drumul pe care îl parcurg deșeurile de la coșul de gunoi până la transformarea